JihlavaLerma: palabras, canciones, bailes, trajes

Logo Erasmus+

Obecné informace:

Projekt umožňuje školám realizovat spolupráci s dalšími školami z různých evropských zemí. Jedná se o nástupnickou aktivitu Partnerství škol a Individuální mobility žáků Comenius. V rámci projektů plánovaných na 2 nebo na 3 roky mohou školy ze dvou a více zemí spolupracovat na společném tématu, vyměňovat si zkušenosti, organizovat společné i místní aktivity, pracovat na výstupech projektu a ty následně sdílet a šířit i mimo zapojené školy. V průběhu projektu se zástupci škol mohou setkávat na projektových schůzkách v jednotlivých školách, monitorovat a hodnotit průběh projektu a plánovat jeho další směřování. V rámci grantu lze získat podporu i na různé typy mobilit. V případě žáků se jedná o krátkodobé výměnné pobyty a dlouhodobé studijní pobyty na partnerských školách. Projekt je financován z prostředků Evropské unie.

Bližší informace k projektu Erasmus+: Comenius KA2 – Strategická partnerství v oblasti školního vzdělávání je možné nalézt na webových stránkách Erasmus+.

Číslo projektu: 2014-1-CZ01-KA201-001771
Projektové období: 1. září 2014 – 31. srpen 2016
Název projektu: Jihlava a Lerma: slovem, písní, tancem, krojem (JihlavaLerma: palabras, canciones, bailes, trajes)
Partnerské školy:
Gymnázium Jihlava
IES Valle del Arlanza, Lerma (Burgos), Španělsko

Kontaktní osoby:
Mgr. Barbora Voldřichová (koordinátorka projektu, Gymnázium Jihlava)
Adolfo Retamero Santamaría (IES Valle del Arlanza, Lerma)

Komunikační jazyky: španělština, angličtina

Popis projektu:

Cílem projektu je pokračování a prohloubení úspěšné spolupráce se školou IES Valle del Arlanza v Lermě (Španělsko). V roce 2011 Gymnázium Jihlava s touto školou ukončilo bilaterální projekt Comenius – Projekty partnerství škol, jehož hlavním komunikačním jazykem byla angličtina a téma: CS-wec – Czechspain: walking towards European citizenship.
V rámci další spolupráce v letech 2012-2014 v projektu Comenius – Individuální mobilita žáků jsme používali španělštinu jako hlavní komunikační jazyk. Tříměsíčních mobilit se v průběhu dvou let celkem zúčastnilo dvanáct studentů, šest z každé školy.

V novém projektu chceme využít již získané zkušenosti a pokračovat v organizování dlouhodobých mobilit. Dále využijeme grantové prostředky k práci na společném tématu – hudbě. Studenti Gymnázia Jihlava seznámí španělské publikum s českou hudbou, s osobností Gustava Mahlera a písněmi, tanci a kroji regionu Horácko. Španělé představí osobnost renesančního hudebního skladatele a varhaníka Antonia de Cabezóna, který pochází z oblasti Burgosu, dále pak typickou regionální hudbu a tance.

Projekt byl zařazen mezi „success stories“ za rok 2017. Projekty označené titulem „success stories“ v rámci programu Erasmus+ jsou vybírány odborníky na úrovni Evropské komise. Na základě hodnocení odbornou porotou bylo na celoevropské úrovni v sektoru školního vzdělávání vybráno 20 projektů, z toho tři projekty realizované pod vedením české organizace.

Školní rok 2014/2015

Zapojení vyučující:

• Mgr. Dagmar Němečková, Mgr. Eliška Vyhnálková (Gymnázium Jihlava)
  • María Elena Caramanzana Rey, Salomé Lozano Lozano (IES Valle del Arlanza, Lerma)

Realizace projektu ve školním roce 2014/2015

• září–listopad 2014
    práce na webových stránkách a logu, příprava tříměsíčního výměnného pobytu českých studentů
  • říjen 2014–únor 2015
    příprava na krátkodobou mobilitu, příprava projektových aktivit, příprava na dlouhodobou mobilitu španělských studentů
  • listopad 2014–únor 2015
    dlouhodobá mobilita tří českých studentů ve Španělsku
  • leden 2015