Jak zvládnou stres při přijímacích zkouškách

  1. Pamatujte, že pocity napětí před testy jsou běžné tělesné reakce na stres. Nejsou příjemné, ale nic se Vám nemůže stát a v určité míře pomáhají aktivovat k podání lepšího výkonu.
  2. Pokud je stresová reakce příliš ochromující, je dobré naučit se dechové a uvolňující techniky a práci s dechem, které Vám pomohou akutní stav zvládnout (viz. odkazy)
  3. Při přípravě na přijímací zkoušky je dobré relaxační aktivity zařazovat preventivně každý den. Může to být čistě tělesná aktivita – procházka, běhání, plavání, tanec, nebo cvičení zaměřující se přímo na uvolnění těla i mysli, jako je jóga, mindfulness, Jacobsonova svalová relaxace, práce s dechem při stresu a úzkosti (inspiraci naleznete třeba na youtube)
  4. Mějte vymyšlenou svou strategii postupu při testu v tom, co víte, že Vám jde a co si necháte na začátek, uprostřed a nakonec. Začněte v testu tím, co umíte a nejsložitější úkoly si nechte nakonec, pokud Vám zbude čas. Dobře se připravte, ať zvýšíte svůj pocit jistoty.
  5. Použijte fantazii a představte si všemi smysly příjemné a bezpečné místo, kde je Vám dobře, a které je pro Vás oázou klidu. Propojte se s emocemi, které máte z daného místa. I chvilková představa může pomoci ve zklidnění silné tělesné stresové reakce. Můžete si i představit, jak skvělý to bude pocit, až budete mít přijímačky za sebou, čím se odměníte.
  6. Sebepodpora je důležitá – opakujte si, že to zvládnete, ať už to dopadne jakkoliv – důležitá je snaha, nikoliv výsledek. Vybavte si to, co Vám dělá radost, v čem dalším jste dobří, co se Vám za poslední dobu povedlo a za co jste ve svém životě vděční.
  7. Snižte důležitost přijímaček – přílišný tlak ničemu nepomáhá. Vždy je možné zkusit druhé kolo. Chybovat je normální součástí procesu učení a nedá se tomu vyhnout.
  8. Vezměte si svůj talisman, věc pro štěstí, oblíbenou vůni nebo oblečení, ve kterém se cítíte dobře. Nezapomeňte na jídlo, pití a něco dobrého s sebou. Hořká čokoláda podporuje fungování mozkových jader. Dodejte tělu hořčík a vitaminy B, které podporují činnost nervové soustavy.
  9. Vyhledávejte blízkost druhých a sdílejte s nimi své pocity. Přijměte podporu od svých blízkých, nechte se obejmout, doprovodit na přijímací zkoušky.
  10. Den před přijímačkami se už neučte. Nechte mozek odpočinout, dobře se na to vyspěte. Pár dní před zkouškami už jen opakujte, co jste se naučili, aktivně zkoušejte sami sebe, případně se nechte vyzkoušet.

Užitečné odkazy:
https://www.centrumlocika.cz/novinky/jak-zatocit-se-stresem-z-prijimacek
https://nepanikar.eu/
https://nevypustdusi.cz/2020/04/09/teenagerum-v-nouzovem-stavu/
https://www.linkabezpeci.cz/-/priprava-na-prijimacky
https://adicare.cz/jak-se-zbavit-uzkosti-fobii/dechova-cviceni-proti-uzkosti/

PhDr. Ivana Veselá

                                          

https://www.linkabezpeci.cz/-/priprava-na-prijimacky

Zpracovala:

PhDr. Ivana Veselá

Školní psycholožka

ŠPP Gymnázium Jihlava

Tel.: 730 176 566