Vánoční Vídeň

Dne 22. 12. 2023 se skupina 55 studentů Gymnázia Jihlava s doprovodem Mgr. Zdeňky Ryklové, Mgr. Ilony Míškové a Mgr. Marie Korandové zúčastnila předvánoční exkurze – tentokrát do Vídně v Rakousku, kterou vyučující zorganizovaly ve spolupráci s CK Kompas Tour a s průvodcem dr. Luborem Čutou.
Jak akce probíhala?
V 6.00 hod. účastníci odjížděli od budovy Gymnázia Jihlava a kolem 9.30 dorazili do Vídně.
Prvním bodem programu byla zastávka u architektonicky velmi zajímavé netradiční stavby Hundertwasserhaus, kde se studenti seznámili s historií domů as životem architekta Friedensreicha Hundertwassera.
Následovala jízda po vídeňské Okružní třídě (Ringstrasse) a poté pěší procházka centrem v historické části města, kde všichni zhlédli Hofburg, španělskou jezdeckou školu s lipicány, Korutanskou třídu, historickou kavárnu Hawelka, svými dorty proslulý hotel Sacher, dále Národní knihovnu a významné památníky – pomník  Marie Terezie, Josefa II. Zastavili se též u Českého centra, střediska českých kulturních akcí ve Vídni.
Studenti dále obdivovali architekturu chrámu sv. Štěpána a část odpoledne strávili v přírodovědném muzeu (Naturwissenschaftliches Museum).
Závěr dne byl věnován návštěvě vánočních trhů před vídeňskou radnicí, kde užívali vánočně laděnou atmosféru a ochutnali místní speciality jako plněné brambory, veliké preclíky (Brezel), obrovské koblihy (Krapfen), pečená jablka s polevou (kandierte Äpfel), pečené kaštany (geröstete Maronen) a další pochutiny.
Vídeň se s gymnazisty loučila nádherným večerním vánočním osvětlením nejen města, ale i Dunaje.
Všichni zúčastnění odjížděli nadšeni a tuto akci ocenili na závěr několikerým potleskem.