Omnia vincit amor (Všechno přemáhá láska) aneb Den latiny 2023

Mít možnost zvolit si latinu jako volitelný předmět na gymnáziu je výhra. Mít možnost zažít již 11. Den latiny na FF UK je druhá výhra. Mít výborné studenty latiny je skvělý bonus. A vidět, jak se tito studenti účastní v rámci Dne latiny historicky první týmové soutěže ve znalostech antické historie, reálií, literatury a jazyka a vybojují dělené 1.-2. místo, je prostě sen, který se nemusí opakovat.

Na Den latiny, umožňující navštívit 4 z 20 nabízených přednášek, se z Gymnázia Jihlava vypravilo osm studujících latinu. Mezi nimi i dva, kteří z ní budou maturovat – Dan Wiesner (8A8) a Bára Filová (6A6). Ti společně se studentkou z Mladé Boleslavi vytvořili intergymnaziální tým, jejž Dan nazval Viribus unitis (Společnými silami).

V první části klání, které se skládá ze 3 kol, jasně vítězí a za sebou nechávají dalších 8 týmů. Ve finále už změří síly pouze tři nejlepší. Tam nastupují AKTIVITY v latinské verzi: pantomima na podstatná jména, pak ústní vysvětlování a popisování všeho možného, nakonec pantomima na slovesa. Viribus unitis opět vedou! Závěrečným bonusovým úkolem, tedy odhalením tajemné osobnosti, se k naší trojici dotáhne tým z Hostivaře.

Danovi a Barče blahopřejeme, děkujeme za potvrzení skvělé reputace naší školy, a hlavně za dokládání toho, že latina není mrtvá, ale je všude kolem nás, je zábavná a inspirativní!