Netopýři, Saturn, Muscův vláček a pavouci

Letní počasí začátku letošního září přeje netopýrům. Zejména nad vodní hladinou se jich večer a začátkem noci prohánějí desítky. Kromě toho je jasno a teplo. Vydali jsme se proto opět z večera na vycházku s několika malými cíli.

Sešli jsme se ve čtvrt na osm u gymnázia, studenti současní i minulí. Přes Keťásek a úzkým – sítěmi tlustých křižáků okolo lamp zdobeným – průchodem pod kolejemi jsme přišli k lávce přes Jihlavu. Pozdravili jsme labutí ošklivá káčátka a už se nad řekou objevili první netopýři. Byli velcí a hbití a podle detektoru echolokovali na frekvenci okolo 25 kilohertz – nejspíš šlo o netopýry rezavé, kteří se snaží vykrmit na cestu od teplejších krajin.

Pomalu jsme okolo osmé večer došli až k rybníku Borovinka, kde nás čekali další účastníci vycházky. Protože jsme zahlédli rychlé malé stíny, míhající se nad hladinou, zkontrolovali jsme novým detektorem hlavní vysílací frekvenci: tentokrát to bylo 42 kHz, což – spolu s chováním – svědčí pro rejdy jedněch z našich nejmenších létajících savců: netopýrů vodních (váží asi jako list papíru A4).

Když jsme se jich dost naposlouchali, obrátili jsme pozornost k rychle se temnící obloze. Kromě obvyklých letních souhvězdí (Lyra, Labuť, Orel…) se nám podařilo zaměřit a prohlížet si slavnou mlhovinu v Andromédě, planetu Saturn s prstenci a hlavním měsícem Titanem a krásnou dvojhvězdu: modro-žluté Albireo v labutí hlavě. Zahlédli jsme i Mléčnou dráhu a v jednu chvíli přelétal od jihu k severu krátký nebeský svítící vláček starlinků Elona Muska.

Zkusili jsme i přilákat trochu hmyzu na staré prostěradlo, osvícené svítilnou od kola, ale přilétlo jen pár desítek mšic a drobných mušek.

Po hodině jsme se začali vracet. Cesta uběhla příjemně v tichých rozhovorech o časech současných minulých ve škole i v životě. Na lávce se nám zářící pavučiny se stovkami křižáků a desetitisíci lapených mušek udělaly takovou pěknou tečku za tím naším programem.

Okolo tři čtvrtě na deset večer jsme se u gymnázia zase rozešli s nadějí, že se budeme dále potkávat a radovat se spolu ze světa kolem nás.