Kosovo na cestě od války ke stabilitě

Studenti GJ měli v úterý 19. 3. 2024 možnost v rámci semináře Nejnovější dějiny nahlédnout do složité problematiky postavení Kosova díky interaktivní přednášce Mgr. Šárky Ošťádalové, právničky zaměřené na mezinárodní právo a mimo jiné účastnice Mise EU k prosazování práva v Kosovu (EULEX) v r. 2017. Byly otevřeny otázky, jak stabilizovat území, které se právě vynořilo z válečného konfliktu,​ co znamená území pod mezinárodní správou, jaké jsou rozdíly mezi OSN, UNMIK a KFOR, a konečně Kosovo je stát či Kosovo není stát a kdo o tom rozhodne?​ Zároveň byli studenti seznámeni s širokými možnostmi uplatnění se v diplomacii a mezinárodních organizacích. Velmi fundovaný a kultivovaný projev byl doplněn osobními zážitky a vzpomínkami a užitečnými odkazy pro zájemce o tuto specifickou a velmi náročnou kariéru. Děkujeme a těšíme se na další podobné setkání.