Hispania studium

Letos Hispania Studium pořádalo kurz didaktiky pro učitele španělštiny jako cizího jazyka v Burgosu, kdysi hlavního města Kastilie, který se nachází na Svatojakubské cestě. Školení se zúčastnilo přes osmdesát učitelů z celé Evropy. Převážná část pocházela z Francie a Itálie, z České republiky jsem byla jediná. Výuka probíhala od 16. do 21. července v prostorách místní univerzity.

V pondělí jsme společně došli na univerzitu a byli rozděleni do dvou skupin. V první přednášce školitel nadšeně hovořil o využití AI ve výuce. Po přestávce, kterou jsme strávili ve studentské kavárně, nám Rebeca Delgado představila možnosti hodnocení pokroku studentů. Následoval raut na uvítanou. Další dny se nesly v podobném duchu. Od devíti do jedné přednášky zaměřené především na využití ITC ve výuce. Nechyběla témata jako slovník Generace Z a Alfa, Hovorová španělština ve výuce, Umění a tanec ve výuce na základních a středních školách. Součástí kurzu bylo i společné poznávání památek a kultury.  Navštívili jsme např. kostel San Lorenzo, klášter Monasterio de las Huelgas, katedrálu, sochu El Cida a Muzeum lidské evoluce. Nechyběla Ruta de tapas, ochutnávka španělského jídla a pití.

Byli jsme ubytováni na studentských kolejích a stravovali jsme se v menze formou švédského bufetu.

Nenechte se zmýlit, že ve Španělsku v létě nepotřebujete svetr. Následující vtip popisuje zvláštní mikroklimatické podmínky tohoto města. Ptají se obyvatele Burgosu: „Máš rád léto?“ „Ano, je to můj neoblíbenější den v roce.“ V polovině července se ranní teploty pohybovaly kolem dvanácti stupňů, odpoledne vyšplhaly skoro ke čtyřiceti a po osmé hodině večer místní i turisté se před chladem ukrývali v útulných hospůdkách.

V pátek po poslední přednášce každý z účastníků obdržel certifikát o absolvování kurzu v časové dotaci 20 hodin výuky a 15 hodin sociokulturních aktivit.