Dobrovolníkem v nemocnici

Na první projektový den jsme navázali druhým a třetím stráveným v terénu.

Ve čtvrtek ráno jsme si zopakovali trochu teorie, co dobrovolník může, nesmí, jak se chovat k terapeutickým zvířatům, a také jsme se bavili o našich obavách a očekáváních. Poté jsme si ve dvojicích zvolili aktivity, které jsme si chtěli vyzkoušet. Někdo se zúčastnil terapie s pejskem nebo s králíkem, jiní navštívili pacienty s virtuální realitou nebo pojízdnou knihovnou, někteří zpívali a hráli na klavír nebo si “jenom” chodili povídat. Následně jsme se setkali v kapli s nemocničním kaplanem, který nám objasnil, v čem spočívá jeho práce v nemocnici. V pátek jsme pokračovali v aktivitách z předešlého dne, novinkou bylo vaření s pacienty zakončené společným obědem.

A jaké byly naše dojmy?

Díky tomuto projektu jsme měli možnost seznámit se s prostředím nemocnice z jiného úhlu pohledu než jako pacient.  

Popovídali jsme si s pacienty převážně staršího věku. Jejich vyprávění bylo nejen obohacujicí, ale zároveň i dojemné. Občas bylo však obtížné odpovídat či začínat novou konverzaci, abychom nenarazili na téma, které by mohlo být pacientovi nepříjemné.

Překvapila nás aplikace alternativních způsobu léčby v Nemocnici Jihlava. Měli jsme možnost nahlédnout pod pokličku duchovních služeb poskytovaných místním kaplanem nebo vyzkoušet aromaterapii.

Emocionálně silným zážitkem bylo navštívení onkologie v rámci canisterapie, když jsme v nemocničním pokoji spatřili mladou dívku po chemoterapii. 

Jsme vděční za příležitost zúčastnit se projektu, díky kterému jsme mohli pacientům zlepšit den. I pro nás to byla obohacující zkušenost.

Děkujeme koordinátorce Dobrovolníků Žofii Vojáčkové, která nám umožnila tohle všechno zažít.

Projekt hodnotíme jako povedený a přínosný.

Stát se dobrovolníkem v nemocnici není zdaleka tak těžké, jak se může zdát, a proto máte-li chuť pomáhat a získat nové zkušenosti, neváhejte a ozvěte se koordinátorce dobrovolníků Žofii Vojáčkové (https://www.nemji.cz/oddeleni/centrum-sp-pece/dobrovolnici/).

                                                                           účastníci projektu Dobrovolníkem v nemocnici