Do Prahy, opět na ptáky

Poslední lednovou sobotu roku 2024 jsme opět využili k návštěvě obvyklých míst v Praze, kam se vypravujeme tradičně. Tak jsme i letos vyrazili, tentokrát ve skromnějším počtu, do maryáše s náhradníkem, studentky i studenti současní i bývalí.
Autobus žluťák nás ráno v 6:15 nabral na autobusovém nádraží v Jihlavě a rychle a spolehlivě – dokonce s předstihem proti jízdnímu řádu – nás dopravil do Prahy na Florenc. Odtud jsme přejeli metrem na holešovické nádraží, pokochali se už skoro nudným pohledem na sokola stěhovavého na teplárenském komínu a pokračovali do Stromovky a na Císařský ostrov. Ačkoli ornitologické weby slibovaly leccos, nebylo na místě k vidění nic mimořádného, pokud tedy nepočínáme strakatou kavku, poněkud šikanovanou svými normálně zbarvenými družkami – a snad ještě zlatou nutrii na břehu jedné z místních tůněk. Kdo ví – možná bylo příliš brzo? … aspoň jsme se radovali s radujícími se strakami a veverkami, které se proháněli po stromech i vzduchem. Změnou proti Jihlavě bylo už jarní houkání hrdliček, které se i nechaly zmást napodobením svého hlasu na sevřené dlaně – a také teritoriální bubnování strakapoudů a křik žlun.
Po hodině a půl procházení, povídání a pozorování jsme tramvají přejeli na Václavské náměstí a přes to Staroměstské přešli na Karlův most a Střelecký ostrov. Cestou nás obtěžovaly nenažrané nutrie, bavili loupežící racci – ale opět, nic mimořádného. Uchozené, prochladlé a vyhládlé nás ještě vstřebala narvaná hospoda s nervózním číšníkem, ale pivo, česnečka, bramboráky a smažák nám udělaly lépe. Jenže časově se to poněkud protáhlo, závěrečná cesta na metro a z metra na Florenc a náš autobus se změnila v závod s časem a davem Vyhráli jsme těsně, ale přece, takže nás autobus o půl čtvrté vyložil opět v Jihlavě.

Co jsme viděli:

Sokol stěhovavý