Cesty za uměním – Vídeň

Letos se 20 našich studentů z 2. a 3. ročníku vydalo v rámci projektových dnů za uměním do Vídně.

1. projektový den jsme strávili ve škole. Studenti si připravili prezentace o významných moderních stavbách Vídně. Společně jsme sledovali vývoj architektury ve 20. století.  Mluvili jsme např. o Pavilonu Secese architekta Josepha Maria Olbricha, o Adolfu Loosovi a jeho Looshausu, stavbách Otto Wagnera a Friedricha Hundertwassera,   Haas-Hausu architekta Hanse Holleina, o projektu Gasometer studia Coop Himmelb(l)au, Knihovně a vzdělávacím centru Ekonomické univerzity  architektky Zaha Hadid a dalších stavbách.  2. a 3. května jsme pak prožili ve Vídni. Naším hlavním cílem bylo navštívit Umělecko-historické muzeum a pozdravit se s velkými mistry 15.-18. století  a vidět největší sbírku obrazů Gustava Klimta v Horním Belvederu.  Ale je to nejen Polibek, Adam a Eva a Judith, které již těžko zapomeneme,  ale i naléhavé obrazy Egona Schieleho a Oskara Kokoschky a krásná díla Pietera Brueghela st., P. P. Rubense, Rembrandta, Caravaggia,  Tiziana a mnoha dalších. Po společné procházce městem, jsme měli možnost ve volném čase navštívit další místa podle vlastní volby,  svobodně se ve skupinkách pohybovat metrem a tramvajemi. Zjistili jsme, že je to pro nás bez problému možné. Někdo navštívil další galerie, jiní se vydali  k významným stavbám, které nebyly součástí společné prohlídky. Další skupinka na sebe nechala sedat motýly v Motýlím domě, jiní si dali Apfelstrudel nebo Wiener Schnitzel a mohla bych pokračovat. Možností bylo spousta. Užili jsme si to.

Vídeň je krásná a jistě se tam vrátíme.