Allegretto-Dolce-Vivo

Hudební sdružení Gymnázia Jihlava vyrazilo v neděli 8. 10. 2023 poznat své sborové kolegy do Itálie. Týdenní výměnný pobyt se uskutečnil díky projektu EU Erasmus+ a přinesl nám spoustu nezapomenutelných, nejen hudebních zážitků.

Byli jsme ubytováni u svých partnerů v italských rodinách, a tak nám bylo umožněno nahlédnout blíže do italské kultury a poznat tu pravou výbornou italskou kuchyni.

Každý den jsme docházeli na společné sborové zkoušky do spřátelené školy Liceo Classico e Musicale Bartolomeo Zucchi. Společně jsme nacvičovali české, italské, ale i anglické písně na závěrečný koncert, který se konal v pátek 13. října. Na koncertě zazněla například píseň Va pensiero ze slavné opery Nabucco, ale také písně z Moravských dvojzpěvů Antonína Dvořáka.

Škola se nachází v městečku Monza, které je pouhých pár minut vlakem od slavného města módy – Milána. Milán jsme nejednou navštívili a asi největším zážitkem zde pro nás byla generální zkouška uvnitř světoznámého divadla La Scala a také koncert vážné hudby, kde jsme slyšeli mimo jiné i špičkového violoncellistu Mišu Maiskise.

Velkým překvapením pro nás byla také dechberoucí architektura Milána a Monzy a přenádherné jezero Como, nad které jsme se v úterý nechali vyvézt lanovkou.

Už teď nám italské slunné podnebí velice chybí, ale smutek zaháníme tím, že připravujeme bohatý program pro italské přátele, kteří v listopadu dorazí k nám do Česka. Moc se těšíme na nové společné zážitky a doufáme, že si týden v Jihlavě užijí stejně jako my v Itálii.

Za celé HSGJ bych ještě moc ráda poděkovala paní učitelce Němečkové, Vyhnálkové, Ostrowski a paní učitelce Nečadové za organizaci celého týdne.

Lenka Lemberková, 8A8