Univerzita třetího věku

Série přednášek pro veřejnost.

Začátky v 16.00, nen-li uvedeno jinak. Konec v 17.30.

Obvykle v zasedací místnosti školy (hlavním vchodem z ul. Jana Masaryka 1).

10. 11. 2021 Cestování po Evropě různými způsoby

Konzultant: Mgr. Pavel Suk

Koordinátor: Antonín Pipa

Výprava na kole do Brna a zpět. Povídání o jízdě do italských Alp na motorce. Ukázka nádherných horských scenérií, tamní architektury a pamětihodností. Dále zde bude k vidění jízda vlakem Českou republikou a porovnání vlakové infrastruktury s rakouskou.

09. 02. 2021 Hudba

Konzultant: Mgr. Eliška Vyhnálková

Koordinátor: Emílie Vacková

Počátky hudby s jejím vývojem. Jaký žánr či styl vyšel ze kterého? Jaký hudební žánr patří mezi nejstarší? Na všechny tyto otázky odpovíme na druhé schůzce Univerzity 3. věku. Jednotlivý vývoj bude i prakticky demonstrován. Mimo jiné se seznámíme s hudbou Jihlavského jazykového ostrova i s názornou ukázkou. Celý den završí dechová kapela.

23. 02. 2022 Večer pod hvězdami

Konzultant: Ing. Tomáš Krásenský

Koordinátor: Lukáš Kvasnička

Každý večer nás sledují miliardy zářivých očí vesmíru. Ano, řeč je o hvězdách. Všichni známe malý a velký vůz či polárku, ale my si řekneme o spoustě jiných souhvězdí, významných hvězdách a stručně si vesmír si i popíšeme. Při příznivém počasí se i na hvězdy podíváme skrz dalekohled a vydáme se na pozorování na skalku.

09. 03. 2022 Kouzelné byliny

Konzultant: RNDr. Naděžda Kosová, RNDr. Jiří Kos

Koordinátor: Nadiia Orsahosh

Léčivé čaje a byliny nás v této době zajímají o trochu víc než dříve, pojďme si tedy o nich něco říci. Budeme si povídat o účincích běžných bylin a například o nevšedních bylinách, které by dokázali nejednoho zaskočit. Také si řekneme, jakým rostlinám se naopak radši vyhnout. Prozradíme si také triky, jak se nejlépe o své rostliny starat, abychom z nich měli co nejvíce užitku.

23. 03. 2022 Jak jsme kdysi žili-Jihlava

Konzultant: Bc. Jaroslav Beneš

Koordinátor: Daniel Wiesner

Ten čas nám tak letí, že se ani nenadáme a je tu opět léto. My se na této přednášce ale nebudeme posouvat v čase dopředu, ale dozadu. Zavítáme do dob minulých a řekneme si například něco o folklóru nejen na Jihlavsku. Povíme si, jak vznikaly majestátní jihlavské stavby a za jakých podmínek Jihlavané v minulosti žili. Nejen to, ale i mnoho dalších historických zajímavostí spojené s Jihlavou účastníka na této přednášce jistě zaujme.

13. 04. 2022 Potravinové rozjímání

Konzultant: RNDr. Jiří Kos

Koordinátor:

Každý si určitě alespoň jednou říkal, co si to vlastně kupuji? Co to vlastně jím? Stejné otázky jsme si také položili a na jejich základě jsme vypracovali přednášku o potravinách, které mohu v Česku pořídit. Budeme se zabývat informacemi, co dané potraviny obsahují, co by měly obsahovat, co naopak nesměli atd. Zaměříme se i na mléčné výrobky, u kterých všechny ohromí už jen přísnost hygienických nároků pro výrobu těchto produktů.

Přednáška bude pro dobrovolníky provázena ochutnávkou různých druhů sýrů.

11. 05. 2022 Geologie Vysočiny

Konzultant: Mgr. Miroslav Trávník

Koordinátor: Marek Man

Diamanty, smaragdy rubíny a jiné drahé kameny. Nejen to je součástí geologie. Na této přednášce se účastníci dozví, jak vznikal vysočinský povrch, ze kterých hornin je převážně tvořen a zda i na Vysočině nějaké diamanty můžeme nalézt. Podíváme se i na využití nejen vysočinských hornin a minerálů, které můžeme běžně v přírodě najít a poradíme, jak daný kámen určit.

25. 05. 2022 Řeč ptáků

Konzultant/ koordinátor: Ing. Tomáš Krásenský

Poznáte, co nám to vlastně zpívá nad hlavami? Ať je již odpověď jakákoli, přijďte si s námi právě o těchto zpěvácích něco povědět. Naučíme se některé druhy podle hlasu rozpoznat a s dalekohledy je i budeme v přilehlém parku sledovat. Kromě zpěvu se o našich nádherných písničkářích dovíme i nové informace, například o jejich stravě či životním stylu.

15. 06. 2022 Laboratorní bádání

Konzultant: Mgr. Miroslav Trávník

Koordinátor: Kristýna Langerová, Eliška Chytalová

Technika a pokrok jdou stále kupředu. Stejně tak je tomu i v laboratořích, zdokonalují se výzkumné přístroje i metody. My se na přednášce podíváme na mikroskopy a zmikroskopujeme si preparáty těch nejběžnějších předmětů, se kterými se setkáváme. Účastníky jistě i zaujme krátká chemická vložka, která objasní základní chemické děje, které částečně budeme i pozorovat.

Organizuje Marek Man (studentský parlament).