Univerzita třetího věku

Série přednášek pro veřejnost.

Začátky v 16.00, nen-li uvedeno jinak. Konec v 17.30.

Obvykle v zasedací místnosti školy (hlavním vchodem z ul. Jana Masaryka 1).


5. 10. 2022 Folklór

Lidová kultura zahrnující obřady a zvyklosti, které se odehrávají v průběhu roku, ale i celého lidského života. Dozvíme se o počátcích folkloru na historickém Horácku, o tom, co vše zahrnuje a nebude chybět ani ukázka tradičního místního kroje. Součástí přednášky bude i beseda s uměleckým vedoucím folklórní skupiny Pramínek v Jihlavě.

19. 10. 2022 Podzim v zahradě

Podzimní zahrada může být barevná a pestrá stejně jako na jaře a v létě. Zjistíme, co vše můžeme sklízet a uskladňovat, které květiny nám mohou zahradu rozzářit, co ještě můžeme vyset a zasadit a jak zahradu připravit na další sezónu.

9. 11. 2022 Letectví

Létání vždy člověka unášelo, avšak doba se posunula a už nemáme pouze návrhy od Leonarda da Vinci, ale v letectví se dnes používají nejmodernější technologie. Kromě ukázky těchto technologií se také zaměříme na samotný princip létání.

23. 11. 2022 Indiana Jones: egyptská výprava

Jedna z nejstarších a nejvýznamnějších starověkých civilizací, která světu kromě pyramid, písma nebo kalendáře dala i spoustu jiných pozoruhodných objevů. Pojďme společně zjistit, jaké využíváme i dnes.

14. 12. 2022 Zima v zahradě

Krásná zahrada vyžaduje péči celý rok. I když se může zdát, že bychom ji měli nechat odpočívat, je spousta činností, kterými zahradě v zimě prospějeme a kterými si zkrátíme čekání na jaro. Dozvíme se i o mrazuvzdorné zelenině, kterou si můžeme pěstovat.

11. 1. 2023 Léčiva

To, co je léčivo asi ví snad každý, jak se ovšem chová léčivo v kombinaci s jinými potravinami či nápoji už jen tak někdo neví. Proto se společně podíváme, co vše se může stát, když se po užití nějakého léku napijete džusu a jak to dokáže snížit účinnost léku.

25. 1. 2023 Toulání po lese s myslivcem

Myslivost se velmi často objevuje v umělecké tvorbě, avšak je v ní převážně vyobrazena jen jedna z částí a to konkrétně lov. Jenže myslivost není pouze o lovu, ale také o chovu zvěře a znalostech. Co vše myslivec musí umět a znát si společně rozebereme a nahlédneme pod ruku například hajnému.

1. 2. 2023 Astronomie

Když se řekne astronomie, většině se vybaví noční obloha plná hvězd. Společně však nahlédneme ještě dále než pouze ke hvězdám, povíme si něco o dalších vesmírných tělesech či dějích. Své znalosti nám také předá pan Podařil z České astronomické společnosti.

15. 2. 2023 Jak alchymisté přicházejí o iluze

Ačkoliv se to může na první pohled zdát, tak alchymie není pouze o chemii, ale také o fyzice, medicíně či dokonce astrologii. Zjistíme, co všechno obnášel tento, dříve velmi prestižní, obor a jaký je aktuální pohled na alchymii.

8. 3. 2023 Jaro v zahradě

S příchodem jara se začínají probouzet rostliny, a proto je dobré se na jaro dobře a včas připravit. Nejvíce typickou věcí pro jaro je výsadba, avšak také nesmíme zapomenou na prořezání dřevin. Při těchto činnostech však nesmíme zapomínat na odpočinek, takže určitě není na škodu si na chvilku sednou a kochat se například prvními petrklíči.

22. 3. 2023 Hudba

Téma hudby už jsme jednou měli, avšak tentokrát to bude úplně o něčem jiném. Budeme se více zabývat hlasem a zpěvem. Součástí bude také výuka samotného zpěvu, která proběhne pod odborným dohledem sbormistryně gymnaziálního sboru Dagmar Němečkové a klavíristky Elišky Vyhnálkové.

12. 4. 2023 Jak se změnilo školství v Jihlavě

Jihlava jakožto krajské město má všechny stupně vzdělávání. Jaká je však jejich historie se tolik neví. Proto se společně zaměříme, kdy, které školy vznikli, jak to v nich dříve vypadalo či jak vůbec probíhala výuka.

26. 4. 2023 Toulání s párou

Parní lokomotivy jsou symbolem železnice i v dnešní době, avšak my se vrátíme do dob, kdy tyto mašinky kralovali českým kolejím. Kromě povídání o mašinkách také zjistíme, jaký byl vývoj tratí v okolí Jihlavy či nahlédneme do běžného pracovního dne strojvedoucího osobních i historických vlaků.

10. 5. 2023 Broučci

Broučci, živočichové, se kterými se setkáváme dennodenně, avšak je nemusíme vždy postřehnout. Někteří z nich se nám mohou líbit a pohled na ně dokáže vykouzlit úsměv na tváři, tak naopak někteří nám mohou škodit, a to primárně v zahrádce.

24. 5. 2023 Pozor v létě na …

Blíží se léto, avšak kromě zábavy v něm číhá také spousty nebezpečí. Nejdůležitější v létě je dávat si pozor na dlouhé pobyty na sluníčku bez možnosti se občerstvit nápojem, či koupáním v místech, kde to dobře neznáme. Také alergici mohou mít v tomto období problémy, ale více až na přednášce.

14. 6. 2023 Předávání pamětního listu/osvědčení

Pravidelné účastníky Univerzity třetího věku čeká slavnostní zakončení této univerzity a předání osvědčení o absolvování Univerzity třetího věku při Gymnáziu Jihlava.

Organizuje Marek Man (studentský parlament).