Výměnný pobyt ve Weißenhornu

Za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti se uskutečnila první část výměnného pobytu s naší partnerskou školou ve Weißenhornu.

Ve dnech 14. – 20. 4. se 23 studentů našeho gymnázia s paní učitelkou Olgou Parkanovou a Lenkou Pávkovou zabývalo tématem Wir schaffen das – gemeinsam können wir die Klimakrise in den Griff bekommen! (Klimatickou krizi společně zvládneme!) První část projektu je již úspěšně za námi a ta druhá proběhne v červnu v Jihlavě.

A jak to vlastně probíhalo?

Po sedmihodinové cestě, kterou nám zpříjemňovalo slunečné počasí a zabalené řízky v alobalu, nás hned po příjezdu uvítali naši němečtí Austauschpartneři. Bez jakýchkoliv problémů jsme nasedli do aut a jeli vstříc našim novým německým rodinám.

Společně jsme se setkali opět v pondělí, kdy jsme po prohlídce školy usedli do lavic jako správní studenti a snažili se za pomoci naší slovní zásoby, rukou a nohou porozumět výkladu. Po “velmi oblíbených” seznamovacích hrách jsme se společně vydali poznávat nedaleké město Ulm. Užili jsme si prohlídku historického města a vystoupali i na Ulmer Münster, kde jsme si prohlédli z výšky 70 metrů celé město.

Na druhý den jsme se oblékli do pracovních oděvů a šli do lesa. Tam na nás čekal program o dřevinách a dopadu klimatických změn na ně. Vybaveni dláty, pilami, metry a kladivy, jsme se pustili do těžké práce a vlastníma rukama postavili Da Vinciho most. Ztráty na životech nebyli žádné, pouze pár třísek a oděrek. Aspoň nám po těžké práci opravdu chutnala večeře.

Ve středu nás čekal úkol nejtěžší – navštívit německé firmy a udělat se zaměstnanci interview. Firmy byly různé, úkol stejný – zjistit odpovědi na naše zvědavé otázky. Některé firmy byly zaměřeny na bio farmaření a udržitelné bydlení, jiné na rašeliniště, třídění odpadů, či stavění lešení. Největší šťastlivci si prohlédli výrobu bioplynu i s nezapomenutelnou aromatickou ukázkou.

Následující den jsme si oddechli, dospali spánkové deficity v autobuse a celý den strávili v Mnichově. První část programu byla předvídatelná – naší němečtí partneři nás provedli městem a u nejvýznamnějších památek nám i sdělili základní informace o nich. Po rozchodu a doplnění energie Bratwurstem z tržnice nás čekala návštěva muzea BMW. Na své si tu přišel opravdu každý. Byla zde stará auta, novější modely, nejnovější modely, motorky všech velikostních kategorií nebo třeba i lego osmiválcový motor (a ano, jel na plné otáčky). Zaměstnanci zde měli pro nás připravený program o zpracovávání plastů. Nakonec jsme tedy odcházeli s kapsami plnými figurek, které jsme vlastnoručně vyráběli. Odvážnější jedinci se pak v dešti vydali do Olympijského parku, aby se z vrcholu Olympiaberg podívali na stadion. Pak už jsme jen nasedli do autobusu a jeli zpátky k rodinám.

Šestý den byl finální. Dopoledne jsme zpracovávali informace z interview a vytvářeli prezentace. Odpoledne jsme se každý vydali po vlastní ose s našimi Němci. A co jsme dělali? Na to se nás zeptejte osobně…

Ale nebojte, přijeli jsme do Jihlavy všichni zdraví, unavení a spokojení.

Lenka Milichovská (7A8)