Exkurze estetické výchovy

V pátek 21. října se zúčastnili žáci tříd 2A4, 2B4 a 2C4 celodenní exkurze do Prahy. Akce se konala po dvouleté pauze způsobené covidem. V dopoledních hodinách gymnazisté absolvovali hudební část programu v krásném prostředí Dvořákovy síně Rudolfina. Byl pro ně připraven program s názvem od Pacifiku po West Side Story. Česká studentská filharmonie pod taktovkou Marko Ivanoviče publikum doslova nadchla. Díky průvodnímu slovu Petra Kadlece byla srozumitelnost hudby 20. století i přes svoji náročnost téměř stoprocentní. O nečekaný a kouzelný hudební vtip se postaral na konci 1. části programu rytmizovanou hrou na unikátní psaní stroj z minulého století za doprovodu orchestru sám dirigent. Ve druhé části koncertu byl hudebním pohlazením zejména song Somewhere v podání známé zpěvačky Markéty Foukalové. V průběhu obou částí edukačního koncertu byli zapojováni všichni účastníci z řad publika jednoduchými, ale zároveň poučnými aktivitami do celého dění. Polyfonické tango, hudební barva nebo třeba výkřiky “mambo” či hvízdání na prsty pro ukončení rvačky dvou znepřátelených pouličních gangů ze slavného muzikálu Leonarda Bernsteina je výčet několika takových aktivit.

Po zdárném zdolání horské dráhy hudbou 20. století jsme se přesunuli na odpolední část exkurze, která byla věnována výtvarnému umění. Naši druháci se ocitli v prostorách Veletržního paláce, mnozí z nich poprvé. Tento klenot české funkcionalistické architektury byl původně určený pro konání veletrhů a v době svého vzniku se jednalo o největší železobetonovou stavbu na světě. Od roku 1995 je Veletržní palác sídlem Národní galerie. Žáci absolvovali hodinovou komentovanou prohlídku s lektorem podle svého předchozího výběru a měli také čas si individuálně a v klidu projít obě expozice a posléze i celou galerii.

https://www.ngprague.cz/udalost/406/1796-1918-umeni-dlouheho-stoleti

https://www.ngprague.cz/udalost/404/1918-1938-prvni-republika

Pedagogický dozor ve složení Soňa Jurkovičová, Lenka Klofáčová Pavézková, Dagmar Němečková, Anna Dravecká, Ivana Hübnerová a Eliška Vyhnálková zhodnotil exkurzi jako velmi povedenou.