Gymnázium Jihlava vyhrálo celostátní Geologické kladívko v Ostravě
Z 15ti středoškolských družstev celostátní soutěže Geologické kladívko dne 25.04.2025 v Ostravě zvítězilo to naše, ve složení Jan Lahoda (5A6) a Jan Chalupa (1A4).
Součástí soutěže byl test vědomostí, poznávačka hornin a minerálů a také praktické dovednostně problémové úlohy. Vzhledem k tomu, že Jihlava je od Ostravy poněkud vzdálena, a taky, že se naše škola zapojila do této soutěže poprvé, při předávání diplomů konstatovala Ing. Martina Polášková, vedoucí Geologického pavilonu Prof. Pošepného Hornicko-geologické fakulty TUO, směrem k našim dvěma reprezentantům prosté: „Přijeli, viděli, zvítězili!“ Naši vítězové přivezli originální a neobvyklou, skvělou trofej: zkamenělé dřev z Madagaskaru, kterou můžete uvidět ve vitríně vchodu naší školy. Ostatně, dramatický průběh soutěže přibližuje článek od soutěžícího Jana Chalupy.

CELOSTÁTNÍ SOUTĚŽ GEOLOGICKÉ KLADÍVKO
V pátek 25. 4. 2025 proběhla v Geologickém pavilonu prof. Pošepného Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO celostátní soutěž Geologické kladívko.
Této soutěže jsem se zúčastnil já, Jan Chalupa z 1A4, společně s mým starším spolužákem Janem Lahodou z 5A6. Gymnázium Jihlava jsme reprezentovali vůbec poprvé. Soutěž jsme si náramně užili, žádné komplikace nenastaly, a to, jak jsme si vedli, se dozvíte právě v tomto článku.
Vše začíná tím, že Honza objevil tuto soutěž na internetu. Pak přišel za mnou a zeptal se mě, zda bych s ním nechtěl soutěžit. Já na to odpověděl, že ano, rád si zasoutěžím. Tým jsme mohli vytvořit až tříčlenný, a proto jsme se zeptali ještě Kristýny Koukalové z 6A8, jestli by s námi nechtěla tvořit tým. Bohužel ale v tento den nemohla, a tak jsme se nakonec museli obejít bez ní. Nejprve jsme museli vypracovat úkol č. 1, abychom postoupili. Ovšem z úkolu jsme museli dostat aspoň 15 bodů z 20. Tento krok jsme úspěšně splnili, a teď už jen stačilo se domluvit s paní učitelkou Taláčkovou, která nám pomáhala s organizací, jak se tam dopravíme. Samozřejmě byl také potřeba souhlas rodičů. Toto všechno jsme dali dohromady, i když se občas vyskytly menší problémy. No a ve čtvrtek 24. dubna jsme z autobusového nádraží vyrazili na dobrodružný výlet – směr Ostrava. V Brně jsme přesedli z autobusu na vlak, a poté jsme se ostravskou MHD svezli až k hotelu. Odtud jsme ráno vyrazili na Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu Ostrava, konkrétně do Geologického pavilonu prof. Pošepného. Tam nás všechny uvítali, a také hlavní organizátorka paní Polášková nezapomněla podotknout, že tu jsou dva týmy z dálky, z Jihlavy a z Ústeckého kraje, což ji velmi těšilo. Za chvíli se začalo soutěžit. A co nás všechno čekalo? Geovědní test, poznávačka, úkoly v geoparku a v mineralogických, petrografických a paleontologických sbírkách pavilonu. Po skončení této části přišla na řadu přednáška s názvem „Proč a jak se dívat pod zem“. Pak už nás čekalo jen vyhlášení výsledků. Napětí bylo veliké. Když došlo na vyhlašování naší kategorie, tak jsme doufali v co nejlepší výsledek. Paní Polášková ohlásila třetí, druhé, a pak první místo se slovy: „Přijeli, viděli, zvítězili.“ To už nám bylo skoro jasné, že jsme to my. A skutečně! Podařilo se nám vyhrát nad druhým místem o 0,25 bodu, a tím tak vyhrát celou kategorii, ve které soutěžilo celkem 15 týmů. Byl to pro nás šok, to jsme opravdu nečekali. Obdrželi jsme deskovou hru, pexeso s obrázky minerálů, diplom, zkamenělé dřevo na podstavci až z Madagaskaru a hlavní cenu – geologické kladívko. A asi za hodinu jsme se vydali na cestu k domovu. Po cestě jsme o našem úspěchu informovali paní učitelku Taláčkovou, která tomu nemohla ani uvěřit. I doma z toho byla veliká radost.
Na závěr bych chtěl dodat, že to pro nás byla veliká zkušenost, zároveň jsme mohli uplatnit své znalosti a poměřit si tak síly s ostatními. Také bych chtěl velmi poděkovat paní Taláčkové za její ochotu a organizaci naší cesty a ubytování, protože bez ní by to snad ani všechno nebylo.
Doufám, že jsem vám, čtenářům, pomohl přiblížit dění na této skvělé soutěži. Když nenastanou žádné komplikace, rádi se zúčastníme i příští rok.
Jan Chalupa, 1A4


