Cesty za uměním

Dne 13. 4. 2023 odstartovaly Projektové dny a pro naši skupinu žáků z 2. a 3. ročníků to znamenalo začátek naší cesty za uměním. Výpravu jsme zahájili srazem na Hlavním vlakovém nádraží a s dobrou náladou se naše skupinka nadšenců pro umění v doprovodu p. Jurkovičové a p. Ostrowski vydala do Prahy na návštěvu Schwarzenberského paláce. Cestou do galerie jsme ještě stihli zavítat do Valdštejnských zahrad a pokochat se kvetoucími magnoliemi a bílými pávy.

Ve Schwarzenberském paláci na nás čekala usměvavá paní průvodkyně, která nás s radostí seznámila s renesančními a barokními mistry (například s Albertem Dürerem a jeho Růžencovou slavností). Než přišel čas vydat se domů, užili jsme si ještě procházku historickým centrem Prahy a pak už nás vlak po dlouhém dni plném umění odvážel zpět do Jihlavy.

Náš druhý projektový den 2. 5. nás zavedl opět do Prahy, ale tentokrát do Veletržního paláce. Tam se nám představily desítky světových i českých mistrů od Toyen až po Vincenta van Gogha. Po dvou hodinách pohlížení do očí světoznámých umělců jsme byli všichni vyčerpaní, a tak si před pokračováním spousta z nás zašla na řádně zasloužený šálek kávy do jedné z místních kaváren. A ač jsme už nic dalšího ten den nenavštívili, odjížděli jsme všichni znavení a zcela zahlcení dojmy.

Zato poslední den 3. 5. jsme si odpočinuli, navštívili jsme jihlavskou OGV a pro krátké prohlídce dobře známé galerie si každý z nás vybral jeden obraz, který se následně pokusil sám ztvárnit a třeba k němu vymyslet i nový výstižný název. Poté jsme si vše společně odprezentovali a prodiskutovali a jako mávnutím proutku byla naše cesta za uměním u konce.

Alice Černochová, 7A8