Dějepisná olympiáda – 55. ročník

V pondělí 24. listopadu 2025 se konalo školní kolo  I. a II. kategorie Dějepisné olympiády.

Co si můžeme představit pod tématem letošního polojubilejního ročníku? Prakticky všechno. Muž a žena vždy kráčeli dějinami spolu, vedle sebe, i proti sobě. Účastníci řešili úkoly ze soužití mužů a žen od starověku do 20. století v českých zemích, v Evropě a v USA.

I přes náročnost samostatné přípravy, na základě úzce specializované odborné literatury, projevilo zájem o tuto soutěž 16 žáků vyššího a nižšího gymnázia.

Jako vždy byl písemný test koncipován velmi pestře a zajímavě. Studenti a žáci se museli zorientovat v dobových dokumentech, ze kterých vycházely následné úkoly, testy obsahovaly hodně obrázků, fotografií. Nedílnou součástí byly mapy, grafy, doplňovačky, křížovky, tabulky, otázky s výběrem odpovědí atd. Letošní písemný test byl velmi náročný, přesto si soutěžící vedli výborně a většina se stala úspěšnými řešiteli.

Všem účastníkům děkujeme za zájem, odvedenou práci a účast. Vítězům srdečně blahopřejeme a držíme palce v okresním kole.


II. kategorie

PořadíŽák/yněTřídaBodyProcentaÚspěšnost
1.Vacek Jan1D460,575,62Úspěšný řešitel
2.Hudec David4A659,574,37Úspěšný řešitel
3.Bakusová Nicol4A45872,50Úspěšná řešitelka

I. kategorie

PořadíŽák/yněTřídaBodyProcentaÚspěšnost
1.Dvořáková Magdalena4A87087,50Úspěšná řešitelka
2.Dvořáková Jana4A85265,00Úspěšná řešitelka