Zelenočtvrteční vycházka, opět k Bohdalovským rybníkům

Po dvou koronavirových letech jsme se letos na Zelený čtvrtek 14. 4. 2022 opět vydali na jarní vycházku za nejen ptáky mezi Rudolec a Bohdalov. Vyjeli jsme jako obvykle krátce po 9. dopoledne z autobusového nádraží v Jihlavě, bohužel jen ve velmi skromném počtu: nebyl to kroužek, ale trojúhelníček.

Počasí nám velmi přálo. Svítilo Slunce, na obloze bylo jen pár vysokých oblaků, jen čerstvý větřík chladil o něco víc, než bylo příjemné. Hned po vystoupení v Rudolci jsme se zaradovali nad čapím párem, kterýsi hověl v nejméně půlstoletí starém hnízdě na modřínu v centru obce. Polní cestou jsme se dali kolem rybníků a poslouchali, dalekohleděli i na zvukové nahrávky lákali různé opeřenstvo. A tentokrát (na rozdíl od podzimní vycházky) se nám velmi dařilo. Přeletěl nad námi pár orlů mořských, volavky popelavé pilně nosily klacíky a stébla na nová hnízda (i když by se do této doby po mnoha stránkách více hodila holubice s olivovou ratolístkou), na jasném světle proti modré obloze se zlatě skvěl strnad a modře temněla pěvuška modrá, kromě běžných březňaček pluly na hladinách i poláci velcí i chocholačky, čírky modré i obecné, kopřivky, husice nilské… Nad hladinou se míhaly vlaštovky, ale také rybák černý. Když jsme spočítali spolehlivě zaznamenané druhy, dostali jsme se k číslu 44.

Zkoušeli jsme i lovit žoužel ve vodě, ale to se nám moc nedařilo; asi je na ní ještě chladno. Tak jsme se radovali aspoň několika druhy motýlů, rozkvetlými podběly, mochnami, různobarevnými fialkami – a několika samotářskými včelkami a také broukem – asi prskavcem.

Dobře jsme se měli. Po klopotné objížďkové cestě Arnoleckými horami jsme se vrátili zpět do Jihlavy okolo tři čtvrtě na dvě.


vrabec domácí

vrabec polní

drozd kvíčala

špaček obecný

kos černý

zvonek zelený

zvonohlík zahradní

strnad obecný

budníček menší

budníček větší

králíček ohnivý

pěnice černohlavá

brhlík lesní

konipas bílý

pěvuška modrá

sojka obecná

vrána obecná šedá

krkavec velký

sýkora koňadra

rehek domácí

pěnkava obecná

vlaštovka obecná

orel mořský

moták pochop

poštolka obecná

krahujec obecný

káně lesní

holub hřivnáč

holub skalní domácí

rybák černý

volavka popelavá

čáp bílý

čáp černý

polák velký

polák chocholačka

lyska černá

kachna divoká

kopřivka obecná

husice nilská

čírka modrá

čírka obecná

potápka roháč

kormorán velký

? racek bělohlavý