Žáci z Weißenhornu v Jihlavě

Za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti se uskutečnila v Jihlavě druhá část výměnného pobytu s naší partnerskou školou z Weißenhornu.

Ve dnech 16. – 22. června se 23 žáků našeho gymnázia a také 23 žáků z weißenhornského gymnázia pod vedením Olgy Parkanové a Lenky Pávkové zabývalo tématem „Wir schaffen das – gemeinsam können wir die Klimakrise in den Griff bekommen!“ (Klimatickou krizi společně zvládneme!). Navázali tak na dubnový týdenní pobyt v Německu, který připravili Maike Stodtmeister a Martin Mangold.

A co bylo tedy na programu v Jihlavě? O tom informuje Adriana Bromová (5A6), jedna z účastnic tohoto výměnného pobytu:

Deštivé nedělní odpoledne jsme věnovali přivítání a ubytování našich německých partnerů. Společný program pak začal v pondělí ráno v budovách školy. Po prohlídce prostor gymnázia jsme ukázali Němcům „to nejlepší“ z Jihlavy, což završila návštěva jihlavského podzemí.

V úterý jsme se podívali do třídírny odpadů ASMJ a ke zpracovateli elektroodpadu Enviropolu. Na to navázalo tvoření koláží na téma vlivu klimatických změn na životní prostředí. Po obědě ve školní jídelně jsme si na nových školních hřištích zahráli volejbal, basketbal a fotbal a energii poté doplnili „domácím“ občerstvením.

Středa patřila stověžaté Praze a jejím nejznámějším památkám, ke kterým jsme připravili pro německé kolegy krátké povídání. Zbyl dostatek času i na nákup suvenýrů a ochutnání tradičního trdelníku.

Čtvrteční program byl poněkud klidnější – smíšené skupinky představily své koláže a prezentace. Pro Němce jsme přichystali kvíz a hru, ve kterých si ověřili své znalosti o Česku a třídění odpadu. Odpoledne jsme strávili v jihlavské ZOO.

Poslední den výměnného pobytu jsme zhlédli dokument „Jiříkovo vidění“ o snaze prosadit možné řešení klimatické změny. Pak jsme odjeli do Třebíče, kde jsme si prohlédli židovskou čtvrť se Zadní Synagogou, baziliku a židovský hřbitov. Se svými výměnnými studenty jsme se v sobotu ráno po náročném, avšak po všech stránkách přínosném týdnu rozloučili a popřáli jim šťastnou cestu domů.

A jaké byly ohlasy německých žáků? Podobné těm, které napsaly Ida und Chiara:

Die Führung durch Jihlava war sehr interessant und informativ. Die tschechischen Austauschschüler haben uns viel erklärt und unsere Fragen beantwortet, genauso wie auch in Prag. Sie haben auch immer privat ein tolles Programm geplant, sodass wir viel mit unseren neuen Freunden unternehmen konnten.