Výměnný pobyt žáků ve Weißenhornu

česko-německý fond budoucnosti

Gymnázium Jihlava a Nikolaus-Kopernikus-Gymnasium Weißenhorn realizují výměnné pobyty už od roku 2003. Každý výměnný pobyt je vždy tematicky zaměřený. V předchozích letech jsme se věnovali historickým tématům, architektuře, médiím, naposledy jsme se zabývali sportem. Cílem je  provést srovnání, něco se dozvědět, vyhodnotit, udělat si vlastní názor na dané téma. V tomto roce jsme se rozhodli pro téma Zdi a jejich překonávání. Nejen zdi konkrétní, ale i ty abstraktní – mezi lidmi.

První únorový týden (3. –9. 2. 2020) proběhla za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti první část  výměnného pobytu. Do Weißenhornu se vydala skupina 23 žáků ze třídy 5A8 za doprovodu H. Řezníčkové a K. M. Hübnera. První den byl jako vždy věnován poznávání Weißenhornu a partnerské školy, v dalších dnech byla na programu projektová práce, realizovaly se exkurze do Ulmu, Nördlingen a Aalenu. Kromě toho žáci z partnerské školy připravili velmi pestrou nabídku volnočasových aktivit.

Bohdana Čarková (5A8) popsala své postřehy z výměnného pobytu:

Tématem projektu pro letošní rok byla zeď. Pracovalo se ve čtyřčlenných skupinkách, které se skládali ze dvou českých studentů a dvou německých studentů. Mohli jsme si vybrat téma jako například Velká čínská zeď, Berlínská zeď, Hladová zeď nebo deska s názvem Zeď od skupiny Pink floyd.

Ve čtvrtek jsme jeli podívat se do Aalenu do Limes muzea. V muzeu bylo spoustu zajímavých artefaktů z doby římské, včetně několika soch a mincí. Nás ale nejvíce bavilo to, že jsme se na závěr prohlídky mohli převléknout do kostýmů z této doby.

V pátek jsme prezentovali jednotlivá témata. Počáteční nervozitu ale postupně vystřídalo nadšení z toho, že jsme se dozvěděli něco nového. Témata byla podle mě všechna velmi dobře zpracovaná a každý si na tom dal záležet.

V neděli už jsme se s našimi výměnnými studenty museli rozloučit. Dost nás to mrzelo, protože na nás byli moc hodní a vymýšleli nám skvělý program. Chodili jsme hrát šipky a kulečník do klubu, pár z nás šlo lézt na stěnu. Jeden den jsme šli hrát všichni bowling. Taky jsme byli v kině, hráli minigolf a byli v laser aréně. Němečtí studenti nás brali i na svoje kroužky, takže jsme měli možnost vyzkoušet si něco, co jsme třeba nikdy nedělali.

Celý týden byl prostě skvělá zkušenost. Našli jsme si nové kamarády, vyzkoušeli si spoustu nových věcí, zlepšili němčinu a poznali trochu více Německo. Už se nemůžeme dočkat, až Němci přijedou k nám a budeme jim moci všechno oplatit.