Velmi jasné zatmění Slunce

V úterý 25. 10. 2022 nastalo na našem území částečné zatmění Slunce. Sice malé (okolo 40 % zakrytí), ale naše. Jako vždy bylo napínavé počasí. Předešlý den i noc propršely. Ráno se ale vyjasnilo a vydrželo to až do poledne, kdy Měsíc zprava nahoře odstrouhnul první kousky slunečního kotoučku. Příjemné počasí pokračovalo, takže jsme ve třídách mohli pozorovat, jak otvory pro vodicí lanka lamelových žaluzií vykreslují na podlahách, lavicích, zdech i lidech komicky romantické řetízky tlustých měsíčků.

Nejvyšší zatmění nastalo ve 12:14, ale to jsme se museli učit. Před školou na společné podíváníčko jsme se sešli až o následující přestávce, ve 12:40. Třicítka diváků a posluchačů sledovala pomocí svářečských skel, speciálních brýlí i pomocí zrcadlem na stěnu kina Dukla vrhaného obrazu postupné odrůstání vykousnutého dílku. Přitom více či méně poslouchala o proslulé periodě Saros (známé už starým Sumerům před dvě půl tisíciletím; trvá 18 let a 11 dnů a 7 hodin a 43 minut), o významu zatmění pro fyziku, astronomii i historii, o vlivu těchto jevů na příliv a odliv…

Příští zatmění bude částečné měsíční, ale zato v mimořádně vhodné době: večer v sobotu 28. 10. 2023, tedy za rok – a bude to zrovna ta noc, co je o hodinu delší a také bude vrcholit další ročník festivalu dokumentů; co víc si přát pro romantickou noční vycházku pod zatmělým úplňkem?

Další zatmění Slunce přijde až 29. 3. 2025, také v sobotu – ale bude ještě slabší než toto.

Úplné zatmění Slunce na našem území nastane až 7. 10. 2135

Před Sluncem občas přejdou i planety Venuše a Merkur. Nejbližší „zatmění Slunce Venuší nastane 11. prosince 2117 (dva tistíce sto sedmnáct). Přechod Merkuru před Sluncem nastane o dost dříve: 13. listopadu 2032.

Na níže uvedených stránkách je možné dočíst se řadu dalších podrobností.

https://www.astro.cz/na-obloze/slunce/zatmeni-slunce.html