Univerzita třetího věku: Hudba

Úderem čtvrté hodiny odpolední dne 9. 2. odstartovala druhá ze série přednášek s nadřazeným názvem Univerzita třetího věku s tématem Hudba.
Přednáška započala a probíhala v poklidném a veselém duchu. Nejprve Emílie Vacková (2B4) popsala stručný historický vývoj hudby, ve kterém nemohli chybět významní hudební skladatelé, jejich skladby a hudební žánry a styly. Svoji část přednášky zakončila zábavným kvízem, který posluchače pobavil.
Druhou část přednášky věnoval Marek Man (3A4) historii jihlavského folkloru a sám se oblékl do jihlavského (pajerského) kroje, který popsal, a předvedl skřipáckou muziku. Skřipky se staly klenotem přednášky a porovnali jsme je s hrou na klasické housle. Na housle zazněly známé písničky, například znělka z Macha a Šebestové nebo Holky z naší školky.
Pod vedením paní učitelky Mgr. Elišky Vyhnálkové jsme vyjmenovali a rozpoznali nástroje, které jsou součástí kapely Novodvoranky. Následně jsme vzpomenuli na oběti holokaustu, jež měly 27. 1. výročí, známou úvodní znělkou Schindlerova seznamu od Jamese Williamse v podání Kristýny Zerzánkové (4B4) na housle a Lukáše Kvasničky (3A4) na b trubku. Zlatým hřebem celé přednášky bylo vystoupení dechové kapely Novodvoranky, která má kořeny ve studentstvu gymnázia a vede ji kapelník Jakub Diviš (5A6). Účastníci si s kapelou zazpívali krásné české a moravské písničky.
S úsměvem na tváři a s radostí a pohodou v srdci jsme se pak všichni rozloučili.

Marek Man