Radostná a příjemná neúspěšná výprava za perseidami

Ve čtvrtek 12. 8. 2021

Letošní maximum nejznámějšího meteorického roje perseid, neboli slz svatého Vavřince, se šťastně ocitlo v období krátce po novu, takže z tohoto pohledu byly podmínky pro pozorování vhodné. Proto jsme se rozhodli uspořádat společnou výpravu za blízkou jakž takž temnou oblohou na Špičák.

Vyjeli jsme autobusem městské dopravy číslo 7 ze zastávky Seifertova osm minut po osmé večer. V Popicích, kde jsme krátce poté vystoupili, se k nám ještě pár lidí připojilo, takže nás bylo jako do fotbalu – současní i bývalí studenti z různých škol. Pod mizejícími červánky jsme se vydali mezi loukami, rybníky, lesy i mýtinami vzhůru do kopců. Tu a tam na nás vykoukl mladý Měsíc, ale mraků beznadějně přibývalo. Sledovali jsme tedy, co se dalo: pomocí ultrazvukového detektoru jsme poslouchali vrzající kobylky zelené i echolokací cvakající netopýry, prohlíželi jsme si stromy i byliny kolem nás a tu a tam jsme zahlédli i nějakou hvězdu. Dobře byl vidět typický letní trojúhelník – nejlépe Vega pak celé krásné souhvězdí Labutě, také hvězda Arktur ze souhvězdí Pastýře.

O něco později večer se nad východním obzorem rozzářil Jupiter. Zaměřili jsme na něj dalekohled a užili si přehlídku všech čtyř největších měsíců: Ió, Europy, Ganyméda a Kalisto. Všimli jsme si i tmavých pásů v jeho atmosféře. Potom se oblačností prodral i Saturn, u něj jsme zase pozorovali prstence a také měsíc Titan.

Perseidy jsme neviděli. Většina zahlédla jen jediný meteor – a ten podle směru letu mezi tyto padající hvězdy nepatřil. Obloha se nakonec zatáhla skoro celá, od severu ji navíc podsvěcoval světelný smog z Jihlavy. Škoda, ale však budou i další příležitosti.

Po dvou hodinách byl čas se vrátit. Na konečné sedmičky v Popicích jsme se pomalu loučili. Ještě jsme si povídali o tom, co kdo z nás zažil v přírodě příjemného a zajímavého, došlo i na několik dotazů z fyziky a biologie. Dvojice kurážných čerstvých maturantek zůstala nocovat venku na zahradě rodinného domku a my ostatní jsme se v jedenáct večer svezli zase zpět do Jihlavy. Okolo půl dvanácté jsme se rozešli.