Nebývalý úspěch studentky jihlavského gymnázia v mezinárodní soutěži navazující na SOČ

Ve dnech 24. – 27. 1. 2022 proběhla soutěž TISF (Taiwan international science fair), v níž se představili studenti z 25 zemí světa se svými výzkumnými projekty z různých oborů. A Gymnázium Jihlava mělo v této prestižní soutěži vlastní zástupkyni. Byla jí letošní maturantka Jitka Waldhauserová (6A6).

Ti nejlepší ze SOČky jsou jednotlivými porotami navrhováni do širší nominace na zahraniční soutěže. Nezbytným předpokladem pro úspěch v mezinárodních soutěžích je ambiciózní projekt s vysokým společenským dopadem a entuziastický způsob jeho prezentace v anglickém jazyce.

Jednou z takových soutěží je i Tchajwanský mezinárodní vědecký veletrh (TISF), pořádaný Národním tchajwanským vědeckým vzdělávacím centrem (NTSEC). Jde o vědecko-výzkumnou soutěž, která se každoročně koná v Taipei na Tchaj-wanu. Studentští finalisté ze středních škol prezentují na výstavě svou vědecko-výzkumnou práci.  TISF se každoročně účastní přibližně 180 projektů, 250 domácích finalistů a 40 zahraničních studentů z více než 20 zemí. Hlavní „Cena mladého vědce“ je udělována porotou vědecky zapáleným studentům za inovativní projekt s mezinárodní perspektivou.

Do této prestižní soutěže byla vyprána i práce naší studentky Jitky Waldhauserové na téma Vliv krajiny na výskyt a chování blanokřídlých hnízdících ve stoncích. S tímto projektem v loňském roce zvítězila v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti a odborná porota její práci vybrala k reprezentaci na mezinárodní soutěži TISF. Soutěž bohužel kvůli pandemii probíhala online, ale i tak se konala Welcome party, kde jednotliví soutěžící představovali svou zemi ostatním a měli příležitost se seznámit s ostatními. Jitka soutěžila se svou prací v kategorii Animal Sciences a umístila se v konkurenci 11 projektů na bronzové, tedy medailové pozici. Koncem února se Jitka zúčastní slavnostního předávání ocenění na taiwanském velvyslanectví v Praze, na kterém nebudou mimo jiné chybět zástupci Ministerstva školství ČR nebo senátor Jiří Drahoš.

Ke skvělému výsledku naší studentce blahopřejeme, děkujeme za vynikající reprezentaci GJ a přejeme mnoho úspěchů do další studijní a výzkumné činnosti!