JAmES3 koronaviru navzdory

Ve světě teď sice řádí pandemie, ale to nás, studenty jihlavského gymnázia, rozhodně neodstřihne od zbytku planety. Už více než rok je naše skupinka dvaceti tří žáků součástí mezinárodního výměnného projektu s holandským gymnáziem Cygnus, a i když se v nejbližší době svým holandským partnerům z očí do očí určitě nepodíváme, nenecháme si tím zkazit náladu.

Celý projekt se jménem JAmES je environmentalisticky zaměřen, pracujeme v přírodě i v laboratořích a také si výborně zlepšujeme dovednosti v angličtině. Všechny tyto znalosti musíme dát dohromady, abychom společně s našimi holandskými kolegy mohli zpracovat zadaná témata. V týmech pracujeme na šesti tématech a mezi nimi jsou například: rozdíly mezi alternativními zdroji energie, spotřeba elektřiny v rodinném domě a návrhy, jak ji snížit, nebo kolik odpadu vyprodukuje průměrná rodina a jak toto množství zmenšit.

Zkrátka a dobře, neleníme. Projekt nám toho totiž hodně dá i distanční formou. My třeba zdokonalujeme svou angličtinu videohovory s holandskými kamarádkami a mí spolužáci si se svými partnery například vyměňují dopisy. Naši holandští spolužáci už u nás byli a snad se i my také jednoho dne podíváme k nim. Do té doby budeme pracovat stejně pilně jako doteď.

Alice Černochová, Michaela Bártů, 5A8