GJ 17. listopadu (nejen) na Národní

Sychravé ráno ve čtvrtek 17.listopadu vybízelo spíše k prodloužení pobytu pod peřinou, ale skupina zájemců se před 8. hodinou ranní začala sdružovat na jihlavském autobusovém nádraží. Měli jsme totiž za cíl navštívit sváteční dění v hlavním městě a zažít tamní atmosféru oslav Dne boje za svobodu a demokracii.

Na Albertov jsme dorazili brzy, zažili jsme tedy poklidné prostředí bez lidí, kterého jsme ihned využili, u stánku se ozdobili stužkami a vybavili svíčkami, jejichž část jsme zapálili přímo na Albertově, někteří si “svoji” svíčku donesli až na Národní třídu. Počasí nebylo zrovna příznivé, takže jsme okolo poledne po malé přeháňce vyrazili směr Národní třída. Kdo by čekal, že se po cestě ohřejeme a využijeme toalet v kryptě, a to v té Kryptě, v kostele v Resslově ulici, kde svedli svůj poslední hrdinný souboj 4 ze 7 parašutistů ukrývajících se zde po odstranění R. Heydricha. Vsuvka to byla velmi autentická a vlastně i související, oslavovali jsme přeci svobodu a demokracii.

Na Národní třídě už bylo o poznání více lidu, tak jsme se ihned vydali zapálit svíčky k “rukám”, abychom ve 13:00 stíhali českou hymnu znějící nazdobenou ulicí. Poté jsme si dali rozchod, který jsme každý po svém, ale celkově všichni, trávili nějaký čas uvnitř kaváren a restaurací, abychom se zahřáli.

V 15:15 jsme se kontrolně sešli, vyfotili na BeReal, někteří odešli na spoj domů, někteří ještě hodinu zůstali, nicméně všichni jsme byli spokojení a nadšení atmosférou tohoto svátku. Zkrátka Díky, že můžem!