FYZIKLÁNÍ 2023

Na svátek svaté Scholastiky, v pátek 10. února 2023, se šestice našich studentů a kučeravých studentek vypravila na již 17. ročník FYZIKLÁNÍ. Tuto mezinárodní soutěž středoškolských pětičlenných týmů pořádají převážně vysokoškoláci a daří se jim to výborně. Letos se zúčastnily týmy již z více než dvaceti zemí – a bylo jich plné letňanské výstaviště; jakoby se konala nějaká monstrózní prodejní akce.

Vyjeli jsme z Jihlavy ráno ve tři čtvrtě na sedm a do začátku v 10:00 jsme to stihli akorát. Soutěžící se rozsedli okolo přidělených stolů, prolistovali povolené knihy a jiné tiskoviny a připravili se ke klání v rovnicích, grafech a tabulkách. Pak tři hodiny fyzikovali – a následky se dostavily.

Náš tým kategorie B tvořili studenti třídy 3B4 Štěpán Plass (jak ostatně jeho název SINGULARITA napovídá). Ve zdatné konkurenci 74 týmů skončil dramatickému početnímu oslabení navzdory okolo první třetiny (28.) výsledkové listiny.

Druhé číselně plnohodnotné seskupení (Lenka Milichovská, Sandra Soukup, Jan Vít, Ondřej Bulant, Adam Nešpor) tvořili studenti a studentky třídy Mammalia, zřejmě s hlasovými projevy rodu Corvus, jak název KRÁSAVCI ukazuje. Radostným a urputným kolektivním počítáním se dostali na hranici čtvrté a páté sedminy zúčastněných týmů v kategorii C (49. z 84).

Pro doprovázející učitele byly připraveny dvě moc pěkné a zajímavé přednášky (Metapovrchy a Elektronové mikroskopy) jihlavského rodáka a populárního popularizátora astronomie ing. Petra Dvořáka, PhD. z brněnského VUT a CEITEC.

Na vyhlašování výsledků jsme nečekali, ostatně jako většina. V dobrém rozmaru jsme se dostali do Jihlavy krátce po půl páté. Už cestou se zúčastnění domlouvali, že teď už vědí, co to obnáší a za rok snad v podobné sestavě znovu. Bylo by to príma. A ostatně: letos už také bylo.