Fyziklání 2022

V pátek před jarními prázdninami se pětice našich studentů (byť jeden emeritní) vypravila do Prahy. Bylo tam FYZIKLÁNÍ – tradiční soutěž týmů v řešení pozoruhodných fyzikálních úloh; po loňské on-line verzi opět s fyzickou účastí soutěžících.

Odjeli jsme z jihlavského autobusového nádraží v 6:15 ráno, v Praze poté okolo osmé přestoupili na metro „C“, které nás přivezlo na konečnou v Letňanech. Fyziklání totiž spolehlivě zaplnilo jednu z největších hal tamního výstaviště.

Trochu jsme vinou našeho brzkého příjezdu čekali, ale aspoň jsme se vyhnuli následné tlačenici u registrace. V deset začaly ceremoniální proslovy (vesměs angličtinou s veledlouhým dozvukem – ta byla po slovenštině asi nejčastějším komunikačním jazykem) a o půl hodiny později se začalo soutěžit. Každý tým měl na stole stále sedm příkladů, nový dostal až po odevzdání nějakého správného řešení.

Po třech hodinách bylo hotovo a zanedlouho byly vyhlášeny výsledky Za naši školu se kalkulačkami a tužkami kláli Štěpán Taláček (5A6), Štěpán Plass (2A4), Filip Brada (Gymnázium Třebíč, dříve spolužák nynějších septimánů) a Zdeněk Mareš s Matějem Venhodou (7A8). V silné mezinárodní konkurenci se neztratili. Ve své kategorii skončili v první třetině a rozhodně neudělali ostudu sobě ani Gymnáziu Jihlava. Zajímavé je, že absolutním vítězem byl tým z Rumunska.

Na doprovodný program (přednášky, exkurze…) jsme nezůstávali; ony totiž začínají prázdniny. Tak nás žluťák (autobus; ne Československý časopis pro fyziku) ve tři čtvrtě na šest večer vyložil opět v Jihlavě. Unavení, ale spokojení jsme se rozešli.

Třeba za rok zase?