Fyzikální soutěž „Vím Proč?“

Žáci 3A4 se zúčastnili fyzikální soutěže „Vím proč?“, kterou vypisuje energetická společnost ČEZ. Hlavním cílem soutěže bylo natočit maximálně pětiminutové video s experimentem, který je nutný ve videu vysvětlit. Veškerá videa jsou hodnocena v několika kategoriích. Žáci 3A4 se zaměřili na kategorii energetiky. Zúčastnění žáci si navrhli a provedli experiment výroby plazmy pomocí mikrovln z mikrovlnné trouby a pak poznatky aplikovali do problematiky fúzních reaktorů.

„Stali jsme se na určitý čas nejen fyziky, ale i herci a natáčecí dny jsme si užili ve všech aspektech. Bylo neskutečné na vlastní oči vidět nádherné plazma, které na krátký čas vzniklo. Ještě více ohromující však je myšlenka, že podobné plazma se bude v budoucnu využívat ve světové energetice, jen si musíme počkat na vědce, kteří budou schopni efektivně z plazmy energii využít. Ale kdo ví, možná to bude právě jeden z nás. :)“ popisuje Marek Man, jeden ze zúčastněných studentů.