Den po slavném svátku svaté Ludmily k Bohdalovským rybníkům

V pátek 17. září 2021 jsme se odpoledním autobusem ve 13:42 z Jihlavy vypravili na už téměř tradiční procházku okolo Bohdalovských rybníků. Hlavním cílem bylo tamní ptactvo, s nímž jsme se už několikrát pěkně potěšili.

Jako obvykle jsme vystoupili v Rudolci a tentokrát – poměrným chladem poháněni –  docela svižnou chůzí vyrazili k Bohdalovu. Bylo zataženo, ale nepršelo, takže na procházku tak akorát. Ale ptáci se nám schovávali. Zahlédli jsme pár běžných vesnických druhů, ale vodní drůbež se nás viditelně bála, a jakmile jsme se ocitli na dohled, celá hejna se zvedala k odletu – těžko říci, zda z nás šel strach s blížící se loveckou sezónou? … nevíme. Ani ornitologický dalekohled tentokrát nepomohl. Jedině lysky černé se celkem klidně pohupovaly na hladině a ke konci vycházky nad rybník přímo v Bohdalově přilétlo docela početné hejno racků. Suma sumárum dvě desítky zahlédnutých druhů.

Zkusili jsme si tedy aspoň trochu zalovit ve vodách a ve větvích, ale ani to žádné zvláštní výsledky nepřineslo. Nejpříjemnějším objevem tak byla malá rosnička a nejvýraznějším zážitkem asi několik desítek metrů prodírání se houštím, mlázím a přes vývraty.

Do Jihlavy jsme se vrátili opět autobusem ve tři čtvrtě na šest.

V tom je půvab i záludnost přírody: nelze přesně naplánovat, co se kdy povede a nepovede vidět či zažít. Nevadí, příště se vydáme zase.


Co jsme viděli a slyšeli:

Ptáci:
Poštolka obecná
Moták pochop
Káně lesní
Jiřička obecná
Vlaštovka obecná
Vrabec domácí
Rehek domácí
Strnad obecný
Budníček menší
Kvíčala obecná
Krkavec velký
Konipas bílý
Konipas horský
Holub hřivnáč
Hrdlička zahradní
Kachna divoká
Lyska černá
Racek chechtavý
Volavka popelavá
Strakapoud velký

Z jiných živáčků:
Rosnička zelená
Křižák pruhovaný
Larva šídla
Plovatka bahenní
Listovník obecný
Potápník sp.