Certamen Latinum ve státním kole

Noví organizátoři soutěže v latinském jazyce získali pro konání státního kola Certaminis Latini prostory ve Sněmovně lidu v Nové budově Národního muzea v Praze. Obrovský sál, který zažil např. první volbu Václava Havla československým prezidentem, hostil 12. dubna 2023 studenty latiny, soutěžící ve dvou kategoriích – A (do dvou let výuky), B (nad dva roky studia). V obou mělo Gymnázium Jihlava své zástupce. Barboru Filovou a Žanetu Štolovskou (obě 5A6) v kategorii A, Daniela Wiesnera (7A8) v kategorii B.

Netradičně, skutečně nově, vtipně a promyšleně bylo připraveno zadání. Všichni studenti dostali pro tuto příležitost vytvořené „antické“ noviny. Titulní stranu obsadila hlavní zpráva o smrti ve vaně, doložená i výtvarně. Obětí byl filosof Seneca. Studenti se ocitli v r. 65 n. l. Další stránky a rubriky se staly východiskem pro vyluštění konkrétních úkolů. Ty propojovaly překladatelské dovednosti soutěžících s jejich znalostmi historie, historické geografie, antické mytologie a každodennosti.

Čekání na výsledky vyplnil antický program, který připravili pracovníci Národního muzea. Jejich zásluhou se ve Sněmovně lidu objevila lokalita Vindolanda u Hadrianova valu na Britských ostrovech. A tam celá řada artefaktů od římského záchodového prkénka přes spoustu voskových tabulek se zápisy až k Apiciově kuchařské knize. Odtud byl už jen krok ke společenským hrám: Rota, Astragaloi či XII scripta. Hrál skoro každý (určitě tenkrát, ale i dnes).

Naši uspěli. Žaneta a Daniel se stali úspěšnými řešiteli a Barbora Filová si (jako ze zemského kola v Brně) odváží bronzové vavříny v kategorii A! Všem blahopřejeme a děkujeme za skvělou reprezentaci Gymnázia Jihlava.