JANA MASARYKA 1, 586 01 JIHLAVA

Místní kolo soutěže YPEF

Dva týmy z nižšího gymnázia se zúčastnily soutěžního klání v úterý 20. února v Telči.

V budově Lesní správy Telč se sešlo šest tříčlenných družstev – tři z každé věkové kategorie. Od devíti ráno se soutěžilo v několika disciplínách. První byl znalostní test. Ten jako první vyplnili a odevzdali soutěžící z naší školy: Jitka Waldhauserová a Matěj Mihulka z 2A6 a Vojtěch Munduch z 4A8. Proto se také jako první vydali do dalších kol – „podávaček“. Těch bylo několik: rostliny (na fotografiích), živočichové (výří rejdovák, kančí kly, mufloní lebka, vydří a jezevčí kůže), větvičky stromů s pupeny, dřevo (někdy s borkou), větvičky s jehličím několika konifer a konečně semena několika stromů. Studentky z 2A8 Emma Pruknerová, Tereza Winklerová a Eliška Kratochvílová procházely soutěží v těsném závěsu – jako druhé nejrychlejší družstvo. A také výsledky tomu odpovídaly. V konkurenci škol z Telče a za Dačic získalo první z družstev absolutní prvenství a postupuje do oblastního kola v Brně. Sekundánky pak byly ve své kategorii (mladších) druhé a získaly pro příští ročníky cenné zkušenosti a rozhodně se neztratily. Nezbývá než blahopřát a s nadějí očekávat výsledky příštích kol.

Za zmínku i to, že mezi celkem osmnácti soutěžícími byly pouze čtyři z té krásnější poloviny lidstva – a všechny z Gymnázia Jihlava a všechny v nejlepším možném umístění.

Soutěž YPEF rozvíjí a podporuje zájem studentů základních a středních škol o lesy a lesnictví v Evropě. První ročník proběhl v roce 2010 v Polsku a od té doby se rozšířila do řady zemí Evropy. U nás ji pořádá Česká lesnická společnost. Studenti Gymnázia Jihlava se letos zúčastnili podruhé. Místní kola letošního školního roku se konají na mnoha místech.